2023 rok był rekordowy dla Grupy Orlen – spółka osiągnęła ponad 50 miliardów złotych zysku operacyjnego EBITDA, z czego aż 80% pochodziło z gazu i odnawialnych źródeł energii. To wyraźny sygnał, że transformacja energetyczna nie tylko trwa, ale przynosi wymierne efekty finansowe.
Gaz jako filar bezpieczeństwa i zysków
Największy udział w zysku miała działalność gazowa – 10,4 mld zł EBITDA. Składają się na nią: wydobycie, import, magazynowanie i dystrybucja gazu. Na wyniki wpłynęły m.in. uruchomienie gazociągu Baltic Pipe oraz rozwój infrastruktury LNG. Orlen dzięki tym działaniom nie tylko zwiększył bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale też zyskał nowe możliwości eksportowe.
OZE przyspiesza
Drugim filarem wzrostu była zielona energia. Orlen intensywnie inwestuje w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe – zarówno na lądzie, jak i w przyszłości na Bałtyku. Spółka podkreśla, że to kluczowy krok w kierunku neutralności klimatycznej do 2050 roku. W 2023 roku działania w obszarze niskoemisyjnym miały istotny wpływ na całkowity wynik finansowy.
Nowa struktura, nowa jakość
Po połączeniu z Lotosem, PGNiG i Energą, Grupa Orlen zyskała zupełnie nowy charakter. Jak podkreśla prezes Daniel Obajtek, firma stała się „multienergetycznym koncernem odpornym na kryzysy”, który dywersyfikuje działalność i skutecznie reaguje na zmienność rynków. Kluczowe segmenty to już nie tylko rafineria, ale również gaz, energetyka i petrochemia.
Orlen staje się jednym z liderów transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Rekordowe wyniki za 2023 rok pokazują, że inwestowanie w zieloną i niskoemisyjną energetykę może być nie tylko ekologiczne, ale też bardzo opłacalne.